A train 125 m long passes a person , running at 8 km / hr in the same direction in which the train is going in 25 seconds . The speed of the train is :

A train 125 m long passes a person , running at 8 km / hr in the same direction in which the train is going in 25 seconds . The speed of the train is : Correct Answer 26

Speed of the train relative to man = (125/25) m/sec = 5 m/sec. [5 x (18/5)] km/hr = 18 km/hr. Let the speed of the train be 'S' km/hr. Then, relative speed = (S - 8) km/hr. S - 8 = 18 = > S = 26 km/hr.

Related Questions