The breadth of a rectangular field is $$\frac{3}{4}$$ of its length and its area is 300 sq. metres. What will be the area (in sq. metres) of the garden of breath 1.5 metres developed around the field ?
The breadth of a rectangular field is $$\frac{3}{4}$$ of its length and its area is 300 sq. metres. What will be the area (in sq. metres) of the garden of breath 1.5 metres developed around the field ? Correct Answer 114 m<sup>2</sup>
Let the length of the field be x metresThen, breadth of the field = $$\frac{3x}{4}$$ metres
$$\eqalign{ & x \times \frac{{3x}}{4} = 300 \cr & \Rightarrow {x^2} = 300 \times \frac{4}{3} \cr & \Rightarrow {x^2} = 400 \cr & \Rightarrow x = 20 \cr} $$
So, length = 20 m, breadth = 15 m
∴ Area of the garden :
$$\eqalign{ & = \left{m^2} \cr & = \left{m^2} \cr & = \left( {414 - 300} \right){m^2} \cr & = 114\,{m^2} \cr} $$
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025