A vessel of capacity 2 litre has 25% alcohol and another vessel of capacity 6 litre had 40% alcohol. The total liquid of 8 litre was poured out in a vessel of capacity 10 litre and thus the rest part of the vessel was filled with the water. what is the new concentration of mixture ?

A vessel of capacity 2 litre has 25% alcohol and another vessel of capacity 6 litre had 40% alcohol. The total liquid of 8 litre was poured out in a vessel of capacity 10 litre and thus the rest part of the vessel was filled with the water. what is the new concentration of mixture ? Correct Answer 29%

Amount of alcohol in first vessel,= 25% of 2 litre = 0.25 × 2 = 0.5 litreAmount of alcohol in second vessel,= 40% of 6 litre = 0.4 × 6 = 2.4 litreTotal amount of alcohol out of 10 litres of mixture is0.5 + 2.4 = 2.9 litreThus, Concentration of the mixture is,$$\frac{{2.9 \times 100}}{{10}}$$= 29%

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. What is the quantity of whisky in the final mixture? I. In a vessel A whisky is 3/5th of the total mixture and 15 litres of mixture is taken out and same quantity of water is mixed into it. The content of vessel A is put into a container having whisky and water in the ratio 2 ∶ 1. II.The capacity of the container is 36 litre in which content of vessel is poured now in the resultant mixture water is 1 litre more than the whisky.