A, B, C subscribe Rs. 50,000 for a business. A subscribes Rs. 4000 more than B and B Rs. 5000 more than C. Out of a total profit of Rs. 35,000, A receives

A, B, C subscribe Rs. 50,000 for a business. A subscribes Rs. 4000 more than B and B Rs. 5000 more than C. Out of a total profit of Rs. 35,000, A receives Correct Answer Rs. 14,700

Let C = x. Then, B = x + 5000 and A = x + 5000 + 4000 = x + 9000So, x + x + 5000 + x + 9000 = 50000⇒ 3x = 36000⇒ x = 12000A : B : C = 21000 : 17000 : 12000 = 21 : 17 : 12$$\eqalign{ & {\text{So A's Share}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 3}}5000 \times \frac{{21}}{{50}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 14700}} \cr} $$

Related Questions