Radha and Hema are neighbours and study in the same school. Both of them use bicycles to go to the school. Radhas speed is 8 km/hr whereas Hemas speed is 10 km/hr. Hema takes 9 minutes less than Radha to reach the school. How far is the school from the locality of Radha and Hema?
Radha and Hema are neighbours and study in the same school. Both of them use bicycles to go to the school. Radhas speed is 8 km/hr whereas Hemas speed is 10 km/hr. Hema takes 9 minutes less than Radha to reach the school. How far is the school from the locality of Radha and Hema? Correct Answer 6 km
Let the distance between be D km Time taken by radha – Time taken by Hema = 9 mins So D/8 – D/10 = 9/60 hrs D = 6km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025