The percentage of metals in a mine of zinc ore is 60%. Now the percentage of silver is 3/4% of metals and the rest is zinc. If the mass of ore extracted from the mine is 8000 kg, the mass (in kg) of zinc is

The percentage of metals in a mine of zinc ore is 60%. Now the percentage of silver is 3/4% of metals and the rest is zinc. If the mass of ore extracted from the mine is 8000 kg, the mass (in kg) of zinc is Correct Answer 4764 kg

Mass of zinc ore = 8000 kg

Mass of metal = 60% of 8000 = 4800 kg

Mass of silver in metal = 3/4 x 4800/100 = 36 kg

Mass of zinc = 4800 - 36 = 4764 kg.

Related Questions