Karthik could cover a distance of 200 km in 22 days while resting for 2 hrs. per day. In how many days (approx) he will cover a distance of 250 km while resting for 2 hrs. per day and moving with 2/3rd of the previous speed ?
Karthik could cover a distance of 200 km in 22 days while resting for 2 hrs. per day. In how many days (approx) he will cover a distance of 250 km while resting for 2 hrs. per day and moving with 2/3rd of the previous speed ? Correct Answer 41.25 days
Given Karthik can cover the distance of 200 kms resting 2 hrs per day in 22 days.
Let the initial speed be '1'
Hence, Time = 22(24hrs - 2)
Noe new speed = 2/3
Let the number of days he take be 'D'
Therefore, 2224-2x3200=D24-2x2250
D = 11 x 3 x 5/4 = 41.25 days. = 41 1/4 days.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025