Two persons start running simultaneously around a circular track of length 600 m from the same point at speeds of 25 kmph and 35 kmph. When will they meet for the first time any where on the track ?
Two persons start running simultaneously around a circular track of length 600 m from the same point at speeds of 25 kmph and 35 kmph. When will they meet for the first time any where on the track ? Correct Answer 36 sec
Time taken to meet the first time = length of track/relative speed
Given the length of the track is 600 m
The relative speed = 25 + 35 = 60 kmph = 60 x 5/18 m
Therefore Time = 60025+35518= 600/60 x (18/5) = 36 sec.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025