A watch which gains uniformly ,is 5 min,slow at 8 o'clock in the morning on sunday and it is 5 min 48 sec.fast at 8 p.m onfollowing sunday. when was it correct?

A watch which gains uniformly ,is 5 min,slow at 8 o'clock in the morning on sunday and it is 5 min 48 sec.fast at 8 p.m onfollowing sunday. when was it correct? Correct Answer 20 min past 7pm on wednesday

This sunday morning at 8:00 AM, the watch is 5 min. Slow, and the next sunday at 8:00PM it becomes 5 min 48 sec fast.  The watch gains 5+54860 min in a time of  (7×24)+12 = 180 hours. 

 

To show the correct time, it has to gain 5 min.

 

545min→180hours

5min ->

5542×180

 

8313hrs=72hrs+1113hrs=3days+11hrs+20min

 

So the correct time will be shown on wednesday at 7:20 PM

Related Questions