A rectangular park 60 m long and 40 m wide has two concrete crossroads running in the middle of the park and rest of the park has been used as a lawn. If the area of the lawn is 2109 sq. m, then what is the width of the road?

A rectangular park 60 m long and 40 m wide has two concrete crossroads running in the middle of the park and rest of the park has been used as a lawn. If the area of the lawn is 2109 sq. m, then what is the width of the road? Correct Answer 3 m

Area of the park = (60 x 40) = 2400 sq.m  

Area of the lawn = 2109  sq.m 

Area of the crossroads = (2400 - 2109) = 291 sq.m   

 

Let the width of the road be x metres. Then,   

60x + 40x - (x * x) = 291  

=>(x * x) - 100x + 291 = 0    

=>(x - 97)(x - 3) = 0  

=>x=3

Related Questions