If resistivity of 8.0 M KCl is 2.5 * 103 Ω m calculate the molar conductivity of the solution.

If resistivity of 8.0 M KCl is 2.5 * 103 Ω m calculate the molar conductivity of the solution. Correct Answer 5 Ω-1 cm2 mole-1

ρ = 2.5 * 10-3 Ω cm. K = 103/2.5 = 4 * 102. Molar conductivity is denoted by Λm. So, Λm = (4 * 102 * 1000 * 10)/0.8 = 5 * 105 Ω-1 cm2 mole-1.

Related Questions