A and b were partners in a firm with a profit – sharing ratio of 4 : 5. If a retired after 3 months of the commencement of the business and was given a sum of 12000 rupees after 1 year as his share of profit, find the share of profit of b.
A and b were partners in a firm with a profit – sharing ratio of 4 : 5. If a retired after 3 months of the commencement of the business and was given a sum of 12000 rupees after 1 year as his share of profit, find the share of profit of b. Correct Answer 60000 rupees
The profit – sharing ratio of a to b: The share of a to b = 4 * 3 : 5 * 12 = 1 : 5 The share of profit of a = 1 out of 6 The share of profit of a = 12000 rupees The total profit = 12000 / 1 * 6 = 72000 rupees The share of profit of b = 72000 / 6 * 5 = 60000 rupees
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025