A mixture containing 66% of acid is mixed with another mixture containing 35% of acid in the ratio 2 : 5. Find the percentage of acid in the mixture formed.

A mixture containing 66% of acid is mixed with another mixture containing 35% of acid in the ratio 2 : 5. Find the percentage of acid in the mixture formed. Correct Answer 46%

The mixture is mixed in a ratio 2 : 5. Let the quantities of mixtures mixed be 200 and 500 litres, respectively. The amount of acid in the mixture so formed = 200 * 66 / 100 + 500 * 35 / 100 = 132 + 175 = 307 litres The percentage of acid in the mixture = 307 / 700 * 100 = 45.85% ≈ 46%

Related Questions