Formic acid has a concentration of 0.1M and Ka is 1.77 x 10-4. What is the value of degree of dissociation?
Formic acid has a concentration of 0.1M and Ka is 1.77 x 10-4. What is the value of degree of dissociation? Correct Answer 4.2
The dissociation constant K = / = x2/0.1 – x = 1.77 x 10-4; x = = 0.0042M. The percent of dissociation is x/0.1 = (0.042M)100% = 4.2. Therefore the value of degree of dissociation is 4.2
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025