The sides of a triangle are in the ratio of (1 / 2) : (1 / 3) : (1 / 6). If the perimeter is 60 cm, then what will be the length of the longest side?

The sides of a triangle are in the ratio of (1 / 2) : (1 / 3) : (1 / 6). If the perimeter is 60 cm, then what will be the length of the longest side? Correct Answer 30

Given, Ratio = (1 / 2) : (1 / 3) : (1 / 6) = 3 : 2 : 1 Perimeter = 60 cm So, sides are = (60 * 3 / 6) cm, (60 * 2 / 6) cm, (60 * 1 / 6) cm = 30 cm, 20cm, 10cm The longest side is 30 cm.

Related Questions