A man invested x rupees for 4.5 years at a rate of r% simple interest. If the amount he received after 4.5 years is 1.75x, find the rate percentage.
A man invested x rupees for 4.5 years at a rate of r% simple interest. If the amount he received after 4.5 years is 1.75x, find the rate percentage. Correct Answer 16.66%
The rate = Interest * 100 / (amount invested * time) The interest = amount received – the amount invested = 1.75x – x = 0.75x The rate = 0.75 * 100 / (x * 4.5) = 75 / 4.5 = 16.66%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025