If the base of a rhombus is 8 cm and its altitude is 5 cm the, what will be the area (in sq. cm) of this rhombus?
If the base of a rhombus is 8 cm and its altitude is 5 cm the, what will be the area (in sq. cm) of this rhombus? Correct Answer 40
Given, l = 8 cm, h = 5 cm Area of rhombus = l * h = 8 * 5 = 40 cm2
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025