Find the energy in the flywheel having maximum fluctuation of energy 20 kN – m and coefficient of fluctuation of speed 0.20.
Find the energy in the flywheel having maximum fluctuation of energy 20 kN – m and coefficient of fluctuation of speed 0.20. Correct Answer 50 kN – m
∆E = 2 E Cs E = ∆E / 2 Cs = 20000 / 2 * 0.20 = 50000 = 50 kN – m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025