If the time taken for filtration is twice the rate of filtration what will be the pressure drop after 60 minutes?
If the time taken for filtration is twice the rate of filtration what will be the pressure drop after 60 minutes? Correct Answer 120kPa
ΔP(t) = 2t and t is 60 mins therefore, ΔP(t) = 2 × 60 = 120 kPa.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025