Refer to Q8 and, calculate the rate of loss of naphthalene from the surface per unit width.
Refer to Q8 and, calculate the rate of loss of naphthalene from the surface per unit width. Correct Answer 0.101 gmol/m.hr
Rate of loss of naphthalene = k (CAi – CA∞) = 0.014 (1 * 10–5 – 0) = 1.4024 * 10–7 kmol/m2 sec Rate of loss per meter width = (1.4024 * 10 –7) (0.2) = 2.8048 * 10 –8 kmol/m.sec = 0.101 gmol/m.hr.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025