For an adsorbant-adsorbate system obeying the Langmuir adsorption isotherm, b = 0.48 bar-1 and p = 0.16 bar-1. At what pressure will 50% of the surface be covered?
For an adsorbant-adsorbate system obeying the Langmuir adsorption isotherm, b = 0.48 bar-1 and p = 0.16 bar-1. At what pressure will 50% of the surface be covered? Correct Answer 0.07 bar
Given data b = 0.48 bar-1 p = 0.16 bar-1 Substitute in the corresponding equation
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025