Determine the propeller efficiency if propeller velocity is 300ft/s and thrust of 1320 lb. Given bhp is 800.
Determine the propeller efficiency if propeller velocity is 300ft/s and thrust of 1320 lb. Given bhp is 800. Correct Answer 90%
Propeller efficiency = (thrust*velocity) / (bhp*550) = 1320*300/ (550*800) = 0.9 = 0.9*100 % = 90%.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025