Determine the required thrust coefficient to produce thrust of 1000N. Given diameter is 1.2m and n=22 rps.
Determine the required thrust coefficient to produce thrust of 1000N. Given diameter is 1.2m and n=22 rps. Correct Answer 0.813
Thrust coefficient = Thrust / (density*diameter4*rps2) = 1000 / (1.225*1.24*222) = 0.813.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025