An engine has mass flow of 16 unit and bleed mass flow of 0.32 unit. Find the thrust loss due to the bleed air.

An engine has mass flow of 16 unit and bleed mass flow of 0.32 unit. Find the thrust loss due to the bleed air. Correct Answer 4%

Since, bleed correction factor is not mentioned, we will consider it as 2. Hence, C = 2. % Thrust loss = C*(bleed mass flow/engine mass flow)*100 = 2*(0.32/16)*100 = 4%.

Related Questions