A turboprop engine is designed to generate bhp of 2500. Estimate the appropriate weight of the engine based on statistical models.

A turboprop engine is designed to generate bhp of 2500. Estimate the appropriate weight of the engine based on statistical models. Correct Answer 893.84 lb.

Given, bhp = 2500 Now, approximate value of weight is given by, W = 1.67*bhp0.803 = 1.67*25000.803 = 893.84 lb.

Related Questions