If a wing has span of 12m. Find the approximated length of the aileron of starboard wing.
If a wing has span of 12m. Find the approximated length of the aileron of starboard wing. Correct Answer 2.4m
For a typical wing, ailerons are extended from 50% of span to 90% of span. Given, Span of wing b=12m. Since we need to find aileron length at one wing we will divide total wing span by 2. Hence span of starboard wing = 12/2 = 6m. Length of aileron at starboard wing (right wing) = |difference between 50% and 90% of span| = |50% of 6m – 90% of 6m| = |0.5*6-0.9*6| = 2.4m.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025