An aircraft is flying with fuselage having length of 1.5m and fineness ratio of 15. At which maximum diameter fuselage should be designed?

An aircraft is flying with fuselage having length of 1.5m and fineness ratio of 15. At which maximum diameter fuselage should be designed? Correct Answer 0.1m

Given, fuselage fineness ratio F=15, length l=1.5m Now, diameter D = l/F = 1.5/15 = 0.1m.

Related Questions

Fineness ratio of fuselage is ratio of _____________
Rare fuselage length of an airplane is _______ proportional to the diameter of the fuselage.