A jet transport aircraft has fuel storage of 1200kg. It has completed taxi phase and preparing for take-off. At the end of the taxing, it has fuel fraction of 0.98. Determine how much fuel is available after taxing. Given take-off gross weight is 9000kg.

A jet transport aircraft has fuel storage of 1200kg. It has completed taxi phase and preparing for take-off. At the end of the taxing, it has fuel fraction of 0.98. Determine how much fuel is available after taxing. Given take-off gross weight is 9000kg. Correct Answer 1020kg

Given, Aircraft take-off gross weight W0 = 9000kg, Fuel storage = 1200kg Fuel weight fraction after taxi = Wtaxi/W0 = 0.98 Here, there is no provision of reserved fuel is mentioned so, we are neglecting reserve fuel fraction. Now, from fuel fraction method, Used fuel weight fraction is Wf / W0 = 1 – (Wtaxi/W0) = 1 – 0.98 = 0.02 Hence, fuel used during taxing mission = Wf = W0 * 0.02 = 180kg. Now, remaining fuel weight = fuel storage – fuel used during taxi = 1200 – 180 = 1020kg.

Related Questions