What is the resultant instantaneous acceleration of a rocket with a combined mass of 1.98 x 106 kg at that instant. Total thrust produced by the rocket is 31 x 106 N.
What is the resultant instantaneous acceleration of a rocket with a combined mass of 1.98 x 106 kg at that instant. Total thrust produced by the rocket is 31 x 106 N. Correct Answer 5.85 m/s2
Given, Thrust (T) = 31 x 106 N Mass of rocket (m) = 1.98 x 106 kg Resultant Force (F) = T-mg = 31*106-(1.98*106*9.81) = 11.57 x 106 N From Newton’s second law, Resultant instantaneous acceleration (a) = F/m =(11.57*106)/(1.98*106) = 5.85 m/s2
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025