What is the acceleration due to gravity at a height of 10 km from the surface of earth? The acceleration at the MSL is 9.81 m/s2 and the radius of earth is 6378 km.

What is the acceleration due to gravity at a height of 10 km from the surface of earth? The acceleration at the MSL is 9.81 m/s2 and the radius of earth is 6378 km. Correct Answer 9.78 m/s2

Given, Acceleration due to gravity at MSL (g0) = 9.81 m/s2 Radius of Earth (RE) = 6378 km Height above the surface (h) = 10 km Acceleration due to gravity at 10 km (g) = g0 / (1 + h / RE)2 = 9.81/(1+10/6378)2 = 9.78 m/s2

Related Questions

What will be the acceleration due to gravity at 300 kms above MSL, assuming the gravity at MSL is 9.81 m/s2 and the radius of Earth is 6378 km?