What is the force of attraction between earth and moon? Given, distance between earth and moon is equal to 384,400 km, standard gravitational parameter of earth is equal to 398,600 km3/s2 and mass of the moon is equal to 7.348 x 1022 kg.
What is the force of attraction between earth and moon? Given, distance between earth and moon is equal to 384,400 km, standard gravitational parameter of earth is equal to 398,600 km3/s2 and mass of the moon is equal to 7.348 x 1022 kg. Correct Answer 1.982 x 1017 N
Given, Standard gravitational parameter of earth (μ) = 398,600 km3/s2 Mass of moon (m) = 7.348 x 1022 kg Distance between earth and moon (r) = 384,400 km Force of attraction (F) = (μ.m) / (r)2 = (398,600 x 7.348 x 1022) / (384,400)2 = 1.982 x 1017 N
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025