Determine the Prandtl number for a liquid having thermal conductivity of 4.6 W/mK, Cp of 8 kJ/kgK. Assume the viscosity to be 1.25 Cp.

Determine the Prandtl number for a liquid having thermal conductivity of 4.6 W/mK, Cp of 8 kJ/kgK. Assume the viscosity to be 1.25 Cp. Correct Answer 2.17

1 Cp = 10-3 Pa s Prandtl number Pr = μCp/K = 1.25 10-3 x 8 x 103 / 4.6 = 2.17.

Related Questions