A roll of diameter 1.5 m is used to roll the sheet of width 100 mm. The stress on the machine is 50 MPa, and the change in thickness of the sample is 10 mm. Find the rolling pressure of the sheet?
A roll of diameter 1.5 m is used to roll the sheet of width 100 mm. The stress on the machine is 50 MPa, and the change in thickness of the sample is 10 mm. Find the rolling pressure of the sheet? Correct Answer 612.3 kN
The rolling pressure will be given by the following expressio-> P=σ(area) -> Area=width*contact arc -> Contact arc=(R*Δh)1/2 -> Contact arc=1.5*10*10-3=(15*10-3)1/2 = 0.122 -> Area=100*10-3*0.122=0.0122 m2 -> P=50*106*0.0122=612.3 kN.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025