The fracture toughness of the material is given as 25 MPa m1/2, and the yield strength is equal to 600 MPa. Find the minimum thickness of the material to achieve the condition of plane strain?
The fracture toughness of the material is given as 25 MPa m1/2, and the yield strength is equal to 600 MPa. Find the minimum thickness of the material to achieve the condition of plane strain? Correct Answer 4.3 mm
To achieve the condition of plane strain, the equation is given as: B = 2.5 (KIC/σo)2 B = 2.5 (25/600)2 B = 0.0043 So the minimum thickness to achieve the condition of plane strain is given as 4.3 mm.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025