What is the resolved shear stress, when dislocation density in metal is equal to 1012m-2? Given that shear stress needed in the absence of dislocation is 500MPa. Numerical constant is 0.3 and shear modulus is 80GPa, burger vector is 1 nm.

What is the resolved shear stress, when dislocation density in metal is equal to 1012m-2? Given that shear stress needed in the absence of dislocation is 500MPa. Numerical constant is 0.3 and shear modulus is 80GPa, burger vector is 1 nm. Correct Answer 524 MPa

Change in resolved shear stress value with dislocation density is given as: => τ = τo+αGbρ1/2 => τ = 500*106+(0.3)(80*109)(106)(10-9) => τ = 500+24=524 MPa.

Related Questions