We have a triple effect evaporator which has steam supply of 5kg/hr, the setup is a forward pass setup, feed enters the 1st setup at 10kg/hr of 50% concentration and leaves the final effect at 75% concentration. What is the evaporate discharged if the total evaporate from 1st and 2nd effect are 2kg/hr and 1kg/hr respectively?
We have a triple effect evaporator which has steam supply of 5kg/hr, the setup is a forward pass setup, feed enters the 1st setup at 10kg/hr of 50% concentration and leaves the final effect at 75% concentration. What is the evaporate discharged if the total evaporate from 1st and 2nd effect are 2kg/hr and 1kg/hr respectively? Correct Answer 0.33 kg/hr
Applying mass balance, Total feed F = E + P3, where E = E1+E2+E3, P3 = XFF/XP = 0.5×10/0.75 = 6.67kg/hr. Hence, we have E = 10-6.67 = 3.33kg/hr. Thus as the total is 3.33kg/hr and E1 = 2kg/hr and E2 = 1kg/hr then E3 = 0.33kg/hr.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025