A 0.1 M solution of compound A shows 50% transmittance when a cell of 1 cm width is used at λ1 nm. Another 0.1 M solution of compound B gives the optical density value of 0.1761 using 1cm cell at λ1 nm. What will be the transmittance of a solution that is simultaneously 0.1 M in A and 0.1 M in B using the same cell and at the same wave length? .
A 0.1 M solution of compound A shows 50% transmittance when a cell of 1 cm width is used at λ1 nm. Another 0.1 M solution of compound B gives the optical density value of 0.1761 using 1cm cell at λ1 nm. What will be the transmittance of a solution that is simultaneously 0.1 M in A and 0.1 M in B using the same cell and at the same wave length? . Correct Answer . ] 33.3%
Case I: Transmittance (T1) = 50% = 50⁄100 = 1⁄2 Case II: Optical density or Absorbance = 0.17610 A2 = 0.1761 T2 = 10-A2 = 10-0.1761 = 0.67. ∴ Net Transmittance ‘T’ = T1 × T2 = 1⁄2 × 0.67 = 0.33 = 33%.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025