The force applied on a body can be given as F = 4i + 2j + 6k. The displacement of the body is given by s = 3i + 9k. Calculate the power at t = 2 seconds.

The force applied on a body can be given as F = 4i + 2j + 6k. The displacement of the body is given by s = 3i + 9k. Calculate the power at t = 2 seconds. Correct Answer 33 W

Power = Work/Time Work is given by the dot product of force and displacement. W = F . s W = (4i + 2j + 6k) . (3i + 9k) Therefore, W = (4 × 3) + (6 × 9) W = 66 Joules Power = W/t P = 66/2 P = 33 W

Related Questions