For CaOCl2, the rate of evaporation is given by W = 325p0.5M/T1.5 g/liter, where T is in K, p in mm Hg, and M is molecular weight, if its pressure is given by ln p* = 25 – 2700/T, what is the evaporation rate at T = 150 K?
For CaOCl2, the rate of evaporation is given by W = 325p0.5M/T1.5 g/liter, where T is in K, p in mm Hg, and M is molecular weight, if its pressure is given by ln p* = 25 – 2700/T, what is the evaporation rate at T = 150 K? Correct Answer
ln p* = 25 – 2700/150 = 7, => p = 1096.6 mm Hg, => W = 325(1096.6)0.5*127/1501.5 = 744 g/liter.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025