What is the specific gravity of CO at 27oC and pressure 5 atm with respect to air (molecular wt. = 29 g) at 27oC and pressure 10 atm?

What is the specific gravity of CO at 27oC and pressure 5 atm with respect to air (molecular wt. = 29 g) at 27oC and pressure 10 atm? Correct Answer 0.48

Density of CO = 5*28/(0.0821*300) = 5.68 g/L, density of air = 10*29/(0.0821*300) = 11.77 g/L, => specific gravity = 5.68/11.77 = 0.48.

Related Questions