The extent of a reaction is 10, and the stoichiometric coefficient of O2 is 2.5, if the moles of O2 entering the process is 45, what is the percentage of excess air?
The extent of a reaction is 10, and the stoichiometric coefficient of O2 is 2.5, if the moles of O2 entering the process is 45, what is the percentage of excess air? Correct Answer
Moles of O2 required = 10*2.5 = 25, => Percentage of excess air = 100*(45 – 25)/25 = 80%.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025