A reactor is supplied with 10 mole of Hexane and some hydrogen to produce 20% methane, 30% propane and 50% butane, what is the rate of products?

A reactor is supplied with 10 mole of Hexane and some hydrogen to produce 20% methane, 30% propane and 50% butane, what is the rate of products? Correct Answer 26.6 mole

The reaction is 2C6H14 + 2H2 -> CH4 + 2C3H8 + C5H12, Let the rate of products be P. Element balance, C: 2*10(6) = 0.2P(1) + 2*0.3P(3) + 0.5P(5), => 120 = 4.5P, => P = 26.6 mole.

Related Questions

Which of the following statement about butane is correct? The IUPAC name of butane is also butane. But its common name is n-butane. 
Which of the following statement about propane is correct? The IUPAC name of propane is also propane. The formula of propane is C4H10.