56 grams of carbon monoxide is oxidized with excess oxygen, how much carbon dioxide will it produce?
56 grams of carbon monoxide is oxidized with excess oxygen, how much carbon dioxide will it produce? Correct Answer
The balanced chemical reaction is 2CO + O2 -> 2CO2, => moles of CO2 = moles of CO = 56/28 = 2, => amount of CO2 = 2*44 = 88 grams.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025