A reactor with efficiency 50%, has the feed CO2 and SO2 with mass fraction 0.4 and 0.6 with the rate 10 Kg/hr, what is the rate of CO2 in product side?

A reactor with efficiency 50%, has the feed CO2 and SO2 with mass fraction 0.4 and 0.6 with the rate 10 Kg/hr, what is the rate of CO2 in product side? Correct Answer

Rate at product side = 10*50/100 = 5 Kg/hr, => rate of CO2 = 5*0.4 = 2 Kg/hr.

Related Questions