A reaction has reactants 2 moles of NaOH and 1 mole of H2SO4, and products Na2SO4 and H2O, what are the total moles of products?
A reaction has reactants 2 moles of NaOH and 1 mole of H2SO4, and products Na2SO4 and H2O, what are the total moles of products? Correct Answer 3
Material Balance for Na: 2*1 = n1*2 => n1 = 1, for H: 2*1 + 1*2 = n2*2 => n2 = 2, => total moles of products = 1 + 2 = 3.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025