An object is dipped in water, if the weight of the object measured by spring balance is 10 g and buoyancy force acting on the object is 0.1 N then what is the actual mass of the object?

An object is dipped in water, if the weight of the object measured by spring balance is 10 g and buoyancy force acting on the object is 0.1 N then what is the actual mass of the object? Correct Answer 20 g

Weight of the object = (10*10–3)*10 + 0.1 = 0.2 N, => actual mass of the object = 0.2/10 = 0.02 kg = 20 g.

Related Questions