Heat capacity of a substance is given by C = BT2, where T is in degree Fahrenheit and the value of B is 50, what is the value of B if T is in degree Celsius?

Heat capacity of a substance is given by C = BT2, where T is in degree Fahrenheit and the value of B is 50, what is the value of B if T is in degree Celsius? Correct Answer 162

TF = 9TF/5 + 32 => coefficient of T2 in C will be B*(9/5)2 = 50*81/25 = 162.

Related Questions