Mass and volume of an object is dependent on its temperature in kelvin as m = 5t2 kg and v = (400 + 600t) m3 respectively, then what is the density of the object at t = 27oC?

Mass and volume of an object is dependent on its temperature in kelvin as m = 5t2 kg and v = (400 + 600t) m3 respectively, then what is the density of the object at t = 27oC? Correct Answer 5 kg/m3

Density of object = dm/dv = (dm/dt)/(dv/dt) = 10t/600 = t/60, => density of object at t = 27oC = 300 K is D = 300/60 = 5 kg/m3.

Related Questions