A solution with density 2 g/cm3, concentration 1 molar and weight 500 grams, then what is the mass of HNO3 in the solution?
A solution with density 2 g/cm3, concentration 1 molar and weight 500 grams, then what is the mass of HNO3 in the solution? Correct Answer
Moles of HNO3 = 1/(500/2000) = 4, = > mass of HNO3 = 4*63 = 252 grams.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025