A 5 molar solution is 27.75% CaCl2 by mass, what is the density of the solution?
A 5 molar solution is 27.75% CaCl2 by mass, what is the density of the solution? Correct Answer 2 g/cm3
Let the mass of Solution be 100 grams, => moles of CaCl2 = 27.75/111 = 0.25, Density of solution = 5*(100/0.25) = 2000 kg/m3 = 2 g/cm3.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025